Aranżacja balkonu – dlaczego warto w nią zainwestować?

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne produkty, warto zakupić drewniane osłony na donice czy wybrać ceramikę, jaka prezentuje się geometrycznie, oraz w dodatku jest wyjątkowo dobrym lekarstwem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na małe tarasy optymalnie jest wybierać składane krzesła, które po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy ukryjemy do skrzyni. Oryginalnym rozwiązaniem są również stoliki montowane na poręczy albo w ścianie budynku. Takie gotowe krzesełka wyglądają dobrze i nie zajmują wiele miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku małych balkonów warto również wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki czy doniczki z kwiatkami. Funkcję oświetlenia na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch obwiązany naokoło barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, że typowy balkon ma około metra szerokości. Balkon można rewelacyjnie oświetlić tworzą magiczny klimat po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym zaś można także wykorzystać lampy zewnętrzne stojące bądź na stałe umieścić kinkiety. Najbardziej powszechnym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba najbardziej przez powiązanie z balkonami z okresów PRL. Obecnie powracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Słońce świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe dają największe możliwości wyboru roślin ciepło a także światłolubnych. Sprawdź nasze projekty i dowiedz się jak zaaranżować swój balkon.
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest odpowiedni (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich uroda oraz przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo popularną i nie drogą wersję odnowienia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez przeszkód poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do kolejnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie potrzebuje kapitalnej przebudowy, a uszkodzone są tylko pojedyncze płytki, warto poddać wymianie tylko zepsute egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, następnie za pomocą młotka i dłuta ostrożnie rozbić płytkę i wyjąć połamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temp. jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i doniczkach dłużej utrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na balkonach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by cieszyć się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem niezwykle ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, ale ciągle będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów rozkwitających tylko na żółto, biało lub purpurowo, albo do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przeanalizować.

You may also like...