Dom energooszczędny – dlaczego warto w niego zainwestować?

Dobra inwestycja to bez zaprzeczalnie taka, która wcześnie lub później zacznie owocować. Moim zdaniem bez wątpienia taka lokatą jest budowa energooszczędnego budynku.
Wygląda na to, iż wciąż często dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać tylko przez parę miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy oświetlenie a także wszystkie urządzenia elektryczne działają na znacznych obrotach przed okrągły rok. Budynek pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, aby nie było niekontrolowanego napływu chłodnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Pomimo, że eksploatacja budynku pasywnego jest najtańsza, ich budowa wciąż nie napawa się wielką popularnością. Wywołane jest to wielkimi kosztami finansowymi, jakie na samym początku musi ponieść deweloper. Kupno materiałów budowlanych oraz instalacji może być w przypadku domku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy doskonale opracowanym oraz wykonanym domu pasywnym koszty zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zakwaterowania. Do domków energooszczędnych uznaje się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie skonstruowanym domem, który zużywa nawet ośmiokrotnie mniej energii aniżeli dom standardowy.

W dzisiejszych czasach budynki energooszczędne to obecnie standard. Rachunek jest łatwy, jednorazowa inwestycja zwróci się już po kilkunastu latach a potem będzie generować dużą oszczędność.
Porównywalnie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne wydatki budowy budynku energooszczędnego wpływają wszystkie dodatkowe instalacje, które maja przydać się do wysokiego zmniejszenia zużycia energii. Budynki energooszczędne obejmują mniejsze zużycie prądu, ogrzewania oraz gorącej wody. Rezultat uzyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle budynku, właściwemu usytuowaniu na działce, izolacji, bądź przemyślanemu układowi wnętrz. Duże przeszklenia pozwolą maksymalnie zagospodarować oświetlenie słoneczne i jego ciepło. Na uwagę zasługuje również użycie kolektorów słonecznych (uzyskujemy dodatkową energię), lub rekuperatorów, pozwalających na odzyskiwanie ciepła z powietrza wydostającego się z lokalu. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po kilku latach. W domach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za duże utraty energii. Trzeba też liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby nadmienić, że struktura szkieletowa ścian w zestawieniu z niesłychanie solidnymi fundamentami oraz posadzką pozwala uzyskać dobre parametry cieplne ścian. Żeby obniżyć wykorzystanie energii, w domach niskoenergetycznych, porównywalnie jak w domach pasywnych, powszechnie wykorzystuje się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym zarówno wielkość, jak również układ domku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Sprowadza się to szczególnie do domów z drewna oraz tych z bali, jakie niezwykle często są określane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym mottem. Dobry budynek to taki, który jest ekonomiczny w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy budynku z firmą budowlaną zależny jest od rejonu, w którym budujemy.

You may also like...