Oczko wodne – co musisz wiedzieć?

Rewelacyjnie stworzone oczko wodne zachwycie twoich gości! Należałoby zadbać o szczegóły, gdyż to one są wyznacznikiem jakości. Nie musisz być mistrzem, żeby osobiście przygotować oczko – czytaj dalej!
Zanim wystartujemy z budową należy zaopatrzyć się we wszelkie potrzebne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym albo linką, dzięki którym swobodniej będzie można oszacować kształt oraz wielkość zbiornika. Do wykonania wszystkich prac konieczne są poziomica, sznur do wyznaczania poziomu wody. Pomyśleć także należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Oświetlenie oczka wodnego można przygotować w postaci lamp stacjonarnych umieszczanych na brzegu lub jako światło dna, z lampami zamontowanymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co konieczne jest zamontowanie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem problemu może być rozwinięcie nad zbiornikiem sieci ochronnej, ewentualnie regularne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest mocno absorbującym zajęciem. Małe oczko wodne możemy również zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej interesująco na kamiennej podporze, wśród krzewów, które dadzą przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich niewielkich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Duże jest także właściwe ochronienie foli – dzięki temu minimalizujemy ryzyko zniszczenia jej przez ostre kamienie a także silnie ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przedziurawieniem możemy też użyć zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii chroniących przed korzeniami.

Stworzenie oczka wodnego to nic trudnego! Do pracy potrzebne są standardowe narzędzia, trochę chęci. Warto zapoznać się z naszym artykułem, żeby uniknąć podstawowych błędów.
Wielkość oczka powinna być przystosowana do kształtów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po posesji. Jego rozmiar należałoby dobrać tak, by zbiornik podkreślał wyłącznie estetykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz wykorzystać do utworzenia wzniesień, na jakich umieścisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje szkodliwe i zapobiegają nadmiernemu rozrostowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której rozłożyste liście ograniczają dostęp słońca do dna zbiornika, a tym samym ograniczają rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można także rozlokować worki z kwaśnym torfem – one również zmniejszają proces wzrostu glonów i sinic. Jest to zwłaszcza ważne, jeśli planujemy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie starczyć. W takim wypadku odpowiednim rozwiązaniem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, jakiego kluczową wartością będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać zarówno dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć dobrze krańce oczka wodnego płotkiem albo murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, umiejscowionej płytko pod zwierciadłem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem stosowania gotowej formy jest to, że da się w ten sposób zrobić wyłącznie niewielkie oczko, bo gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 140 cm w najszerszym wymiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich wariant do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój oraz klimat, ponieważ nawilżają powietrze i tworzy orzeźwiającą świeżość w gorące letnie dni. Styliści ogrodów zalecają, aby oczko wodne było zlokalizowane w kluczowym miejscu naszej działki, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, by staw komponował się z przyrodą ogrodu oraz pasował do całkowitej koncepcji otoczenia. Trzeba podkreślić, że w przydomowym ogrodzie szczególnie korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające niesymetryczne kształty brzegów.

You may also like...