Ogrzewanie podłogowe – postaw na innowację!

Ten typ ogrzewania ma wyjątkowe zastosowanie w domach, gdzie powierzchnia posadzki grzejnej nie jest wystarczająca do osiągnięcia komfortu cieplnego użytkownika. Taką sytuacje niejednokrotnie spotykamy w przypadku basenów, łazienek, jak również pomieszczeń posadowionych w miejscach, których konstrukcja nie zezwala na utworzenie wylewki. Aby otrzymać gwarancję instalator musi wypełnić specjalny formularz. Gwarancja zawiera wszelkie wymogi, jakie należy spełnić a także wyraźnie określa sposób rozpatrywania roszczeń, aby uniknąć możliwości samodzielnej interpretacji zapisów. Jeśli posiadamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego odpowiednim użytkowaniu i serwisowaniu. Jak stwierdzić czy wszystko działa poprawnie zanim wezwiemy instalatora lub włączymy ogrzewanie przed sezonem grzewczym? Przed otwarciem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto zobaczyć stan ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeżeli ciśnienie w instalacji jest za słabe to objaw, iż musimy uzupełnić w niej wodę. Wówczas warto przyjrzeć się wszystkim widocznym elementom instalacji lub w praktyce spojrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Do najistotniejszych składników instalacji ogrzewania podłogowego należą rury grzewcze i źródło ciepła, jakie przygotowuje czynnik grzewczy. Rury przygotowuje się na dokładnie zaizolowanym podłożu, a potem pokrywa się je warstwą zaprawy na której układa się podłogę. Przed całkowitym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy obowiązkowe jest przeprowadzenie próby szczelności poprzez wypełnienie rur wodą. Gdy warstwa rur zostanie zalana jastrychem należy przez ok. miesiąc wstrzymać się przed układaniem na nim posadzki, żeby wylewka odpowiednio się związała a także utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy także odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, żeby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym etapie można przystąpić do składania podłogi. Na ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzają się podłogi z kamienia a także posadzek ceramicznych – materiałów, które idealnie przekazują ciepło. Również produkty wykorzystane do montażu posadzki takie jak: zaprawy lub kleje wymagają odpowiednich certyfikatów i muszą sprawdzać się w dużej ciepłocie. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych zarówno przed projektantem instalacji sanitarnych, hydraulikiem i posadzkarzem warto na każdym etapie instalacji ogrzewania podłogowego korzystać z wskazówek wykwalifikowanych ludzi.
Spanie z głową w pobliżu źródła ciepła jest niewygodne i pewnie niezdrowe. Dlatego nikt nie ustawia łóżka tak, by jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednakże odnoszenie tego do podgrzewanej posadzki nie ma większego celu, bo jej temperatura faktycznie nie różni się od tej w całym mieszkaniu. Osoba odpoczywająca z głową blisko pół metra nad podłogą nie jest w stanie rozpoznać, iż jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej odpoczynku. Zatem też porównanie pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest wyjątkowo skuteczne pod względem ekonomii w produkcji energii oraz jej późniejszego zastosowania. W najciekawszej sytuacji są właściciele poddaszy przeznaczonych do adaptacji. Najczęściej lokale takie nie są podłączone do wspólnej instalacji centralnego ogrzewania i mamy wówczas możliwość wyboru.

You may also like...